Marketing szeptany

klawiatura-komputeraW dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas codziennie spotyka się z jakąś odmianą marketingu a co za tym idzie również z reklamą. Nie trzeba wychodzić z domu, aby usłyszeć o zaletach produktów i usług danych producentów.

Reklamami wypełniona jest przede wszystkim telewizja; podczas oglądania filmów w przerwach reklamowych potencjalny klient zachęcany jest m.in. do zakupu konkretnych produktów. Radio oraz gazety również nie pozostają w tyle.

Biorąc pod uwagę wszystkie możliwości pozyskiwania informacji na samym szczycie stoi jednak Internet. Nikt już chyba nie wyobraża sobie życia bez dostępu do niego. Mając to na uwadze potencjalni przedsiębiorcy coraz częściej skłaniają się przede wszystkim do reklamowania swoich produktów czy też usług właśnie w Internecie. Nie każdemu użytkownikowi Internetu przyjdzie do głowy, że może spotkać się w nim z marketingiem szeptanym.

Podstawowa forma marketingu szeptanego opiera się na ustnym przekazywaniu swoich odczuć i opinii na temat produktu lub usługi, np. swoim znajomym. Mamy z nim do czynienia również podczas wizyty u kosmetyczki czy fryzjera. Osoba pracująca w takim zakładzie podczas wykonywania zabiegu może opowiadać o jakichś kosmetykach, dzięki czemu potencjalny klient będzie lepiej kojarzył daną markę, a przede wszystkim będzie bardziej skłonny do zakupu takiego produktu.

Jak więc możemy znaleźć marketing szeptany w Internecie?

Na wszystkich forach, portalach społecznościowych czy też blogach ludzie wyrażają swoje opinie na temat produktów czy też zdarzeń, z którymi mieli do czynienia. To właśnie przez swoje doświadczenie wzbudzają zaufanie innych.

Ludzie widząc w telewizji, np. reklamę leku, w której farmaceuta zachwala jego dobroczynne działanie utożsamiają go zazwyczaj z aktorem i rolą, którą musi odegrać przed kamerami. Zupełnie inaczej jest kiedy ktoś wypowiada się na temat tego leku w Internecie. Potencjalni użytkownicy są bardziej skłonni uwierzyć, że po drugiej stronie siedzi specjalista, bądź osoba, która miała do czynienia z danym lekiem, wcześniej go stosowała i widzi u siebie jego pozytywne działanie.

Ta jakże prosta w swej formie odmiana marketingu jest bardzo skuteczna. Przy małych nakładach i kosztach może przynieść niesamowite efekty.