Chcesz wypromować swój e-sklep? Załóż bloga!

Praca na komputerze

Praca na komputerzeW dzisiejszych czasach, gdzie komunikacja i relacja z klientem jest niezwykle ważna, strona naszego sklepu internetowego, nawet świetnie zaprojektowana, może nie wystarczyć do promocji i osiągnięcia sukcesu. Jak więc skutecznie się wypromować i zdobyć stałą bazę fanów? Nie ma prostszego i tańszego sposobu od założenia firmowego bloga.

Jakie możliwości daje nam blog? Przede wszystkim pozwala na bliższy i trochę mniej oficjalny kontakt z klientem. Naszą główną stronę sklepu wykorzystujemy do handlu i reklamy, na blogu możemy pokazać, że sprzedawanie nie jest naszym jedynym celem. Owszem, dalej się reklamujemy ale w mniej oczywisty i często irytujący sposób, który często może zniechęcić potencjalnego kupującego.

Co najważniejsze, prowadzenie bloga pozwala na dialog z klientem i ukazanie, że jesteśmy gotowi i chętni do wymiany myśli, spostrzeżeń czy opinii. Odwiedzający bloga ma wrażenie, że nie jesteśmy tu tylko po to, by wyciągnąć od niego pieniądze. Sprzedawanie i kupowanie poprzez Internet zakłóciło tradycyjną formę handlu, w której interakcje były bezpośrednie. Blog daje nam możliwość zaprezentowania nie tylko oferty, ale jej szerszy i bardziej pomysłowy opis, możemy odpowiadać na pytania i wątpliwości klientów. Opinie odwiedzających bloga mogą znacznie pomóc nam w ulepszeniu naszej oferty i sprzedaży, a sami klienci czują się bardziej zaangażowani w życie naszej firmy oraz mają poczucie większej do niej przynależności.

Jakie treści zamieszczać na naszym blogu firmowym?

Pozytywny wpływ na nasz wizerunek, pokazanie naszej mniej oficjalnej i bardziej ludzkiej twarzy, będą posty o motywach dla jakich zaczęliśmy prowadzić sklep, o naszych celach i pomysłach. Od czasu do czasu można zamieścić artykuły o życiu wewnętrznym firmy, zdobytych nagrodach czy wyróżnieniach. Można również pisać o sprawach specjalistycznych, ściśle związanych z produktami lub ofertą naszego sklepu, lecz niedostępnych dla wszystkich. Pisanie o spawach nam znanych i lubianych, pokazuje że posiadamy szeroką wiedzę na ich temat i jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Takie podejście buduje więź zaufania na linii sprzedawca-klient, dlatego publikujmy dobrze sprawdzone i pewne treści.

Warto dodawać również treści związane z ofertą naszego sklepu. Artykuły o nowościach branżowych pokażą, że jesteśmy na bieżąco. Można opisać w końcu szczegółowo ofertę i w oryginalny sposób przedstawić wszystkie produkty. Coraz popularniejszą i efektywną formą jest recenzjonowanie czy opowiadanie o produktach na filmach video. Ważne by pokazać, że jesteśmy inni od konkurencji, że dajemy od siebie więcej niż pozostali. Pamiętajmy również, że nasz blog jest pewnym źródłem informacji dla klientów i to tu będą ich szukać. Często bywa, że potencjalny kupujący trafia najpierw na bloga, a po zapoznaniu się z treściami na nim zamieszczonymi, wchodzi na stronę główną. Dlatego też dobrze jest publikować na nim informacje o wyprzedażach, promocjach, nowościach.

Treści powinny być zamieszczane regularnie i muszą przyciągać uwagę. Można urozmaicić je filmami, zdjęciami, autorskimi grafikami czy dodatkowymi linkami. Odpowiadajmy szybko na komentarze i opinie, unikajmy również spamu. Postarajmy się również zadbać o pozycjonowanie naszego bloga w wyszukiwarkach i używajmy odpowiedniego słownictwa i fraz w naszych tekstach.